Biologiya o'qitish metodikasining rivojlanish tarixi

Biologiya o'qitish metodikasining rivojlanish tarixi

O'quvchilarga / Biologiya
Biologiya o'qitish metodikasining rivojlanish tarixi - rasmi

Material tavsifi

Biologiya o'qitish metodikasining rivojlanish tarixi Darsning maqsadi va vazifalari: a) ta'limiy: ulug' mutafakkirlar inson madaniy ma'rifiy qarashlarini o'stirishda o'z davrida va keyinchalik ham asosiy rolь o'ynaydilar, inson kamolotiga doir beqiyos ta'limotni yaratadilar. b) tarbiyaviy. insonning axloqiy ruhiy kamolotini ulug'lash v) rivojlantiruvchi insonning kamolotga yetishida ilmu ma'rifat, san'at va amaliyot asosiy rolь o'ynasada, nasl-nasab, ijtimoiy muhit va ijtimoiy turmush qonuniyatlari ham katta ahamiyatga ega Darsning turi: ma'ruza. Dars uchun ajratilgan vaqt: 80 min. Dars o'tish joyi: № 536 xona. Darsning jixozlanishi: Adabiyotlar, tablitsa. Fanlar bilan bog'lab o'tish: psixologiya, pedagogika, kimyo. Xayot bilan bog'lab o'tish: insonga o'qitish, tushuntirish asosida nazariy bilim berish; tarbiya nazariy fazilatlarni, ma'lum hunarni egallash uchun zarur bo'lgan xulq normalarni va amaliy malakalarini o'rgatishdir, Darsning texnologik xaritasi. Darsning borishi: 1. Tashkiliy qism: salomlashuv, davomat, yangiliklar. (2 min) II. O'tilgan mavzuni so'rash va mustaxkamlash: (30 min) 1. Biologiya o'qitish metodikasining asosiy maqsadi va vazifalari iimalardan iborat 2. O'quvchilarni tarbiyalashda biologik ta'limning qanday ahamiyati bor? 3. Biologiya o'qitish metodikasi bilan psixologiya fani o'rtasida qanday bog'lanish bor? 4. Nima uchun har bir kishiga biologik bilimlar kerak? 5. Nima uchun tadqiqot bilogiya o'qitish metodikasi fanida eng muxim metod xisoblanadi. II. Asosiy tayanch iboralar: ( 5 min) Tabiiyotshunoslik va biologiya o'qitish metodikasi. Maktablardagi tabiiyot o'quv fanlarik. Maktablardagi biologiya o'quv fanlari. Biologiya o'qitish metodikasiga oid darsliklar.Jihozlar. IV. Asosiy qism. (30min) Yangi mavzu bayoni: Reja: 1. Tabiatshunoslik o'qitish metodikasining dastlabki davri.: 2. XX asrda biologiya o'qitish metodikasining holati. 3. Uzbekistonda biologiya o'qitish metodikasi. 1.Tabiatshunoslik o'qitish metodikasining dastlabki davri. Tabiatshunoslik maktablarga o'quv fani sifatida 18- asr oxirida kiritilgan. Bu sohada dastlabki darslikni V.F.Zuyev yozgan. Uning darsligi Anorganik tabiiyot, O'simliklar dunyosi, «hayvonlar dunyosi» kabi bo'limlardan tashkil topgan. Birinchi bo'lim tuproq, toshlar, tuzlar, yonilg'i moddalar, toshga aylangan organizmlar haqidadir. O'simliklar dunyosi bo'limida esa o'simliklarning hujayraviy tuzilishi, har xil o'simliklarning tasnifiga oid bilimlar berilgan.Zoologiya bo'limida ayrim hayvonlarning tashqi qiyofasi, hayot kechirishni hikoya qilinadi.V.F.Zuyev darsligida o'simliklar, hayvonlar morfologiyasi, sistemasidan tashqari ekologiyaga oid ma'lumotlar bor. Darslikda tabiiy, tasviriy ko'rgazmali qurollardan foydalanish haqida ham fikr bildirilgan. X1X asrda nashr qilingan A.Sh.Teryayev botanika darsligi sistematika fanining asoschisi Karl Linneyning Botanika falsafasi asaridan to'liq ko'chirilganligi sababli o'quvchilar uchun tushunarli bo'lmadi. 1828-1852 yillar mobaynida halq ta'limi sohasida isloh o'tkazilib , Tabiatshunoslik o'quv fani maktab rejasidan olib tashlandi. Lekin keyinchalik 1853 yildan boshlab maktablarda qayta «tabiat haqida umumiy tushuncha», «zoologiya», «botanika», «mineralogiya», «odam anatomiyasi va fiziologiyasi» kabi fanlar o'qitila boshladi. 19 asrning ikkinchi yarmiga kelib Ch.Darvinning organik olam evolyutsiyasi to'g'risidagi ta'limoti e'lon qilingandan keyin olimlardan A.N.Beketov, K.A.Timiryazev ...


Ochish
Joylangan
Bo'lim Biologiya
Fayl formati zip → docx
Fayl hajmi 15.66 KB
Ko'rishlar soni 157 marta
Ko'chirishlar soni 16 marta
O'zgartirgan san'a: 28.03.2025 | 00:26 Arxiv ichida: docx
Joylangan
Bo'lim Biologiya
Fayl formati zip → docx
Fayl hajmi 15.66 KB
Ko'rishlar soni 157 marta
Ko'chirishlar soni 16 marta
O'zgartirish kiritilgan: Arxiv ichida: docx
Tepaga