Biologiyani o'qitishda qo'llaniladigan vositalar. Darsning maqsadi va vazifalari: a) ta'limiy:. O'qitish vositalarining ta'lim-tarbiyaviy ahamiyati, .O'qitish vositalarining sistemasi, Ko'rgazmali qurollarning xillari, a) tabiiy ko'rgazmali vositalari; b) tasviriy ko'rgazmali vositalari; g) o'qitishning ovozli ekran vositalari; b) tarbiyaviy. biror narsaning mahkam o'rnashib qolishini hohlovchi pedagog bolaning sezgi a'zolarini mumkin qadar ko'prog'ini: ko'zi, qulog'i, tovush organi, muskul sezgi va hatto iloji bo'lsa hidlash va ta'm bilishi organlarini esda tutib qolish jarayonida qatnashtirishiga harakat qilishi kerak deyish edi. v) rivojlantiruvchi: avval o'zlashtirgan bilim va ko'nikmalarni yangi va kutilmagan vaziyatlarda qo'llab yangi bilim va ko'nikmalarni egallash. Darsning turi: ma'ruza. Dars uchun ajratilgan vaqt: 80 min. Dars o'tish joyi: № 536 xona. Darsning jixozlanishi: таблица, адабиётлар. Fanlar bilan bog'lab o'tish: psixologiya, pedagogika, Xayot bilan bog'lab o'tish: Har qanday fan insonning tadqiqot faoliyati bilan aloqador bo'lib, u narsa va xodisalar to'g'risida bilimlar to'plashga yo'nalgan, hamda tadqiqot qilinayotgan narsa xodisalar to'g'risida to'liq va chuqur bilim olishga qaratilgan. Darsning texnologik xaritasi. Darsning borishi: 1. Tashkiliy qism: salomlashuv, davomat, yangiliklar. (2 min) II. O'tilgan mavzuni so'rash va mustaxkamlash: (30 min) 1 O'quvchilarda mustaqil va ijodiy fikrlashni rivojlantirish yo'llarini o'rganing. 2. Biologiyani o'qitishda o'quv munozaralari, bahslar o'tkazish usullarini o'rganing. 3. O'quvchilarda o'quv munozaralari va bahslarda ishtirok etish uchun zarur bo'lgan ko'nikmalarini shakllantirish yo'llarini o'rganing. 4 O'quvchilarda fikrlarini asoslash, o'z -o'zini baholash, o'zaro nazorat qilish ko'nikmalarini shakllantirish yo'llarini o'rganing. 5. Biologiyani o'qitishda dialog, polilog o'quv muloqotlarini o'tkazishllarini o'rganing. II. Asosiy tayanch iboralar: ( 5 min) Ta'lim berish vositalari. O'qitish vositasining xillari. IV. Asosiy qism. (30min) Yangi mavzu bayoni: Reja: 1O'qitish vositalarining ta'lim-tarbiyaviy ahamiyati 2.O'qitish vositalarining sistemasi. 3.Ko'rgazmali qurollarning xillari: a) tabiiy ko'rgazmali vositalari; b) tasviriy ko'rgazmali vositalari; g) o'qitishning ovozli ekran vositalari; d) audiovideolar. 1.O'qitish vositalarining ta'lim-tarbiyaviy ahamiyati. Bevosita idrok qilish mumkin bo'lgan narsalar asosida olib boriladigan ta'lim ko'rgazmali ta'lim deb ataladi. Atoqli rus pedagogi K.DUshinskiy bolani esida biror narsaning mahkam o'rnashib qolishini hohlovchi pedagog bolaning sezgi a'zolarini mumkin qadar ko'prog'ini: ko'zi, qulog'i, tovush organi, muskul sezgi va hatto iloji bo'lsa hidlash va ta'm bilishi organlarini esda tutib qolish jarayonida qatnashtirishiga harakat qilishi kerak deyish edi. Ko'rsatmali vosita bo'lgan taqdirdagina o'quvchi tabiatdagi narsa va xodisalarni o'zaro taqqoslashi, ularning o'zaro o'xshashliklari, tafovutlarini aniqlay olishi mumkin. Ko'rgazmali vositalar yordamida o'quvchi o'rganilgan o'quv materialini analiz, sintez, abstraksiyalash, umumlashtirish konkretlashtirish, sistemalashtirish, xulosa chiqarish kabi aqliy operatsiyalarni amalga oshirishi mumkin. 2.O'qitish vositalarining sistemasi. O'qitish vositalari: tabiiy, tasviriy va og'zaki yoki verbalь vositalarga bo'linadi. O'qitish vositalarini uch xilga ajratish bilan nazariyasiga va o'quvchilarning tafakkurini rivojlanish stadiyalariga mosdir. Biologiya kursiga ...

Joylangan
13 Sep 2023 | 19:30:06
Bo'lim
Biologiya
Fayl formati
zip → doc
Fayl hajmi
13.06 KB
Ko'rishlar soni
110 marta
Ko'chirishlar soni
6 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirgan san'a:
28.03.2025 | 00:26
Arxiv ichida: doc
Joylangan
13 Sep 2023 [ 19:30 ]
Bo'lim
Biologiya
Fayl formati
zip → doc
Fayl hajmi
13.06 KB
Ko'rishlar soni
110 marta
Ko'chirishlar soni
6 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirish kiritilgan:
28.03.2025 [ 00:26 ]
Arxiv ichida: doc