MAVZU: Bir xonali songa ko'paytirish Darsning texnologik xaritasi Dars jarayoni va texnologiyasi Darsning maqsadi: a) Ta'limiy maqsad: bir xonali songa ko'paytirish yo'llari va usullari haqida ma'lumot berish; b) Tarbiyaviy maqsad: ko'proq o'qish va bilim olish kerakligini tushuntirish tashkiliy qism: a) Salomlashish b) davomatini aniqlash; c) O'quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish Darsning turi: Yangi bilim beruvchi Darsning usuli: Interfaol metodlar Darsning jihozi: U.N. Bikbayeva va boshqalar. Matematika T.: O'qituvchi 2013. Umumiy o'rta ta'lim maktablarining 4-sinfi uchun darslik. 71-72- betlar. Darsga oid ko'rgazmalar, tarqatma materiallar. Darsning blok - sxemasi: 1. O'tgan mavzuni so'rash 2. Mavzu haqida tushuncha 3. Mustahkamlash 4. O'quvchilarni baholash, dars yakuni Tayanch tushunchalar: Qo'shiluvchilar, ko'paytma, tenglik, ko'paytirish xossalari Darsning borishi: O'tgan mavzuni mustahkamlash: (test yordamida) 1. Raqamlarda ifodalang: 2 ta yuzlik, 5 ta o'nlik, 8 ta birlik a. 259 b. 258 c. 528 d. 852 2. 2 ta yuzlikda nechta o'nlik borligini belgilang. a. 10 ta b. 20 ta c. 12 ta d. 15 ta 3. Ko'paytuvchi 25 ga, ko'paytma 100 ga teng. Ikkinchi ko'paytuvchini toping. a. 3 b. 4 c. 5 d. 6 4. Ko'paytuvchi 30 ga, ikkinchi ko'paytuvchi 30ga, ko'paytma nechaga tengligini belgilang. a. 800 ga b. 900 ga c. 100 ga. d.1200 ga 5. Bir haftada 24 ta kitoblar jamlandi. 3 haftada nechta kitob jamlanadi? a. 74 ta b. 72 ta c. 73 ta d. 75 ta 6. Ko'paytma 68 ga, ikkinchi ko'paytuvchi 2 ga teng. Birinchi ko'paytuvchini toping a. 35 ga b. 36 ga c. 34 ga d. 37 ga 7. Do'konga 200 kilogramm olcha keltirildi. Birinchi kun o'ndan bir qismi sotildi. Do'konda necha kilogramm olcha qoldi? a. 170 kilogramm b. 180 kilogramm c. 190 kilogramm d. 200 kilogramm 8. Bog'da 20 ta olma daraxti bor. Ikknchi bog'da 10 marta ko'p daraxt ekildi. Ikkala bog'da nechta daraxt bor? a. 220 ta b. 230 ta c. 240 ta d. 250 ta 9. Uch xonali sonining yozuvida uchta xonani- birlar, o'nlar, yuzlar xonasini tashkil etuvchi uchta raqam bor. Bu xonalar birlashtiriladi va u qanday nom bilan ataladi? a. sinf b. Xonalar c. ko'paytma d. ko'paytuvchi 10. 56 789 necha xonali son ekanligini belgilang. a. 4 xonali b. 5 xonali c. 6 xonali d. 3 xonali Yangi mavzuning bayoni: 2x5= 10 yoki 2+2+2+2+2=10 12x2= 24 yoki 2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2=24 326- misol: Hisoblashni tushuntirish bilan bajaring. 65 x 7 = 215 x 4 = 196x5= 318x3= 327- masala: Tikuvchilik firmasida 150 metr shoyi bor. Undan bir xil 50 ta ko'ylak tikish mumkin. ...

Joylangan
04 May 2024 | 07:42:35
Bo'lim
Matematika
Fayl formati
zip → doc
Fayl hajmi
2.48 MB
Ko'rishlar soni
94 marta
Ko'chirishlar soni
10 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirgan san'a:
30.03.2025 | 12:21
Arxiv ichida: doc
Joylangan
04 May 2024 [ 07:42 ]
Bo'lim
Matematika
Fayl formati
zip → doc
Fayl hajmi
2.48 MB
Ko'rishlar soni
94 marta
Ko'chirishlar soni
10 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirish kiritilgan:
30.03.2025 [ 12:21 ]
Arxiv ichida: doc