Darsning mavzusi: 562-567 misol va masalalar Darsning maqsadi: Ta'limiy o'quvchilarga ustun shaklida 0 bilan tugagan sonlarni ko'paytirishni o'rgatish masalalar yechtirish, bo'lishni o'rgatish. O'quvchilarni og'zaki hisoblash malakalarini rivojlantirish Tarbiyaviy maqsad: O'quvchilarni mustaqilikka o'rgatish matematika fani hayotda naqadar muhimligini o'quvchilar ongiga singdirish d) Rivojlantiruvchi maqsad: Olgan bilim ko'nikma va malakalarini amalda qo'llay olishga o'rgatish, ijodiy fikrlash qobiliyatlarini o'stirish Darsning turi: Musobaqa Darsning uslubi: Savol - javob, bahs-munozara, ko'rgazmali tuishuntirish, mustaqil ish Darsning jihozi: test topshiriqlari, turli rasmli ko'rgazmalar. Darsning borishi tashkiliy qism davomatni aniqlash Sinf tozaligigia e'tibor berish Dars matematikaga oid she'rlar bilan boshlanadi Hisobni o'rgatadi To'g'ri yo'l ko'rsatadi Qani toping bolalar Topmagan chetda qolar Bu fanning noni nima? Hamma matematika Bolalar hamma ishda Kerakdir hisob-kitob Meni o'rganmasangiz Bo'lar xolingiz cxatoq Matematika har yerda kerak Uni o'rganish uchun o'qish ham kerak Ko'paytira olmasang 9 ni 6 ga O'rganganlaring chiqadi puchga DTS bo'yicha matematika fanidan o'quvchilar 4 sinfgacha nimalarni bilishlari kerak? Shu savol bo'yicha o'quvchilar fikrini eshitiladi. Matematika fani shunday jiddiyki uni qiziqarli qilishning imkoni bo'lib qoldimi buni qo'ldan boy bermaslik kerak degan ekan buyuk allomalarimizdan biri. Biz ham shu imkoniyatdan foydalanib o'quvchilarni 3 guruhga bo'lib olamiz va nomlaymiz. Har bir guruh a'zolari buyuk allomalar haqida tushuncha beradilar. II. O'tgan mavzularni aniqlash va so'rab baholash o'tgan mavzu 0 bilan tugagan sonlarni ko'paytirish. Shu mavzu bo'yicha o'quvchilar koptok orqali savol - javob o'tkazadilar. Koptokni kimga otsa shu o'quvchi javob beradi. 400x20 = 800 900x200=1800 700x300=x2100 Shu tariqa guruhlarni bilimini aniqlaymiz 3. O'tgan mavzuni xulosalash. O'tgan mavzular bo'yicha har bir guruhlar o'quvchisi savollar beradi. 1. To'rtburchakni perimetrini qanday topamiz. 2. Ming bu qanday son 3. Nollarni qo'shib borish tartibi haqida nimalar bilamiz? 4. Shaklni yuzini qanday topamiz? 5. Arifmetik amallar haqida nimalarni bilamiz? 6. Kattaliklar ustida amallar qanday bajariladi? 7. O'nlik sanoq sistemasi haqida nimalarni bilamiz? Daftarni terib olib daftarni tarqatamiz. Daftarga 2 baho olgan o'quvchilar uchun shoir Po'lat Mo'minning 2 baho she'rini 1 o'quvchi yoddan aytib beradi. Grip degan kasallik Bilintirmay yuqarkan Yaqin kelsa kim unga Bir zarb bilan yiqitarkan 2 baho ham grip Tezda tarqar barchaga Sinfga asta kirib Grip kabi 2 ham Kuchsizlarni izlaydi Ba'zi bir xil dangasa Yuqqanini sezmaydi O'tiradi 2 do'st Eng oxirgi partada 2 oldi bittasi Eng birinchi martaba Nega 2 olganini Do'stni parvo etmadi Bu qoloqlik virusi Ko'p uzoqqa yetmadi Ertasiga kasallik Yuqdi qoldi do'stiga Tarqayverdi ikkilar Ikkilarning ustiga 2 bilan og'ridi qarang Sal kam bir sinf Bolalar she'r davomin Yozolmadi xo'rsinib 4. Yangi mavzuni bayon qilish 562-567 ...

Joylangan
04 May 2024 | 07:42:35
Bo'lim
Matematika
Fayl formati
zip → doc
Fayl hajmi
1.27 MB
Ko'rishlar soni
160 marta
Ko'chirishlar soni
19 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirgan san'a:
30.03.2025 | 13:43
Arxiv ichida: doc
Joylangan
04 May 2024 [ 07:42 ]
Bo'lim
Matematika
Fayl formati
zip → doc
Fayl hajmi
1.27 MB
Ko'rishlar soni
160 marta
Ko'chirishlar soni
19 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirish kiritilgan:
30.03.2025 [ 13:43 ]
Arxiv ichida: doc