ochiq dars ishlanmasi. Mavzu: Kvadratlar ayirmasi formulasi. Darsning maqsadi: Ta'limiy o'quvchilarga kvadratlar ayirmasi formulasini o'rgatish; Tarbiyaviy O'quvchilarga formulalar orqali misollar yechishni o'rgatish bilan tezkorlikni, tartiblilikni, vaqtdan unumli foydalanishni o'rgatish; Rivojlantiruvchi: Misollar yechish orqali o'quvchilarda matematik fikrlashni o'stirish; Yangi bilim berish. Dars tipi Dars jihozi: A-3 formatda formulalar, jumboqli savollar, krossvordlar, kartategiyalar. 1. tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, sinf holatini kuzatish, o'quvchilarning darsga tayyorgarligini ta'minlash. 2.O'tilgan mavzuni takrorlash. 1-savol: (5x2)=? Javob: 25x2 2-savol: 36x4 birhad qanday birhadning kvagrati? Javob: 6x2 3-savol (2x+3y)2 nimaga teng? Javob: 4x2+12xy+9y2 4-savol: (4x-5)2 formulani yozing. Javob: 16x2-40x+25 5-savol: (a+b)3 nimaga teng? Javob: a3+3a2b+3ab2+b3 6-savol: (a-b)3 formulani yozing. Javob: a3-3a2b+3ab2-b3 Darsning borishi O'tilgan mavzuni takrorlash uchun quyidagi test o'tkaziladi. 1. (4+2b)2=16+18b+x x=? A) 2b2 I) 4b4 O) 4b2 L) 2b4 2. (9-3b)2=x-54b+9b2 x=? A) 18 I) 81 O) 9 L) 27 3. 2(x-1,5)=23 A) 5 I) 20 O) 10 L) 13 4. (36x4) qaysi birhadni kvadrati? A) 6x2 I) 6x O) 36x L) 9x2 Javob: 1) O 2) I 3) L 4) A II. Kalit so'z OILA . O'qituvchi: O'qituvchi: Prezidentimiz tomonidan 2012 yilni Mustahkam oila yili deb e'lon qilindi.Oila-jamiyatning bir bo'g'ini. Nima uchun OILA so'zi kalit so'zi qilib olindi? Bu yorug' dunyoda hayot bor ekan-oila bor.Oila bor ekan -farzand deb atalmish bebaho ne'mat bor. Farzand bor ekan, odamzot hamisha ezgu orzu va intilishlar bilan yashaydi I.A.Karimov. O'qituvchi: I.A.Karimov 2012-yilni Mustahkam oila yili deb e'lon qilar ekan, quyidagi so'zlarni o'qib berdi. O'quvchi: Oila haqidagi o'zi yozgan she'rini ifodali o'qib berdi: Qiyinchilik bordir goh, Oila muqaddas dargoh. O'ylab ko'rsang sen biroz, Barchasi bo'ladi soz. Oila tinch bo'lsa agar Jamiyat ham tinch har gal Birlashib yashasang gar, Oila misoli gavhar. Yangi mavzu bayoni a2-b2=(a-b)(a-b) Ikki son kvadratlarining ayirmasi. Ikki son ayirmasi bilan yig'indisining ko'paytmasiga teng. 1-misol: 52-x2=(5-x)(5+x); 2-misol: 49-4x2= 72-(2x)2=(7-2x)(7+2x); 3-misol: (-6-x)(6-x)=-(6+x)(6-x)=-(36-x2)=-36+x2=x2-36; 4-misol: (2x-3y)(2x+3y)=(2x2)-(3y2)=4x2-9y2; 5-misol: 100-c2=(10-c)(10+c); 6-misol: (a+b)2-(a-c)2=(a+b-a+c)(a+b+a-c)=(b+c(2a+b-c). II. Mavzuni mustahkamlash uchun quyidagi A-3 formatda yozilgan misollar berildi: 36-x2=(6-x)(6+x); 81-y4=(9-y2)(9+y2) (7y-c)(7y+c)=49y2-c2 (10+2y)(10-2y)=100-4y2 386-misol. 1) (c-3)(c+3)=c2-9 3) (10-y)(10+y)=100-y2 5) (-a-b)(a-b)=-(a-b)=-(a+b)(a-b)=-(a2-b2)=b2-a2 Mustahkamlash. 387-misol. IV. 1) 82-4x2=82-(2x)2=(8-2x)(8+2x) 3) 25-t2=(5-t)(5+t) 5) 9-0,01x2=(3-0,1x)(3+0,1x). Shundan so'ng quyidagi ko'rinishdagi qonuniyatni aniqlovchi a-3 formatda misol berildi: 152=225 252=625 352=1225 452=2025 552=3025 652= 4225… Bundagi qonuniyat 5 raqam bilan tugaganligi oxirgi ikki raqami 25 bo'ladi, oldingi raqamlar Masalan, 225 dagi 2, 1*2 ko'paytirishdan hosil bo'ladi 2 o'quvchiga tezkor savollar berildi; 4 o'quvchiga tarqatmalar berildi va O'quvchilar baholandi. Baholash: o'quvchilar 4' va 5 baholar bilan baholandi. Uyga vazifa: 386-387 misollarning juft nomerlari. VI. V. E'tiboringiz uchun rahmat! O'zbekiston ...

Joylangan
04 May 2024 | 07:48:28
Bo'lim
Matematika
Fayl formati
zip → ppt
Fayl hajmi
1020.15 KB
Ko'rishlar soni
126 marta
Ko'chirishlar soni
12 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirgan san'a:
30.03.2025 | 13:35
Arxiv ichida: ppt
Joylangan
04 May 2024 [ 07:48 ]
Bo'lim
Matematika
Fayl formati
zip → ppt
Fayl hajmi
1020.15 KB
Ko'rishlar soni
126 marta
Ko'chirishlar soni
12 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirish kiritilgan:
30.03.2025 [ 13:35 ]
Arxiv ichida: ppt