Sana : Sinf: 8 Fan:Geometriya Mavzu: Ichki chizilgan aylana 1.Tashkiliy qism 5 daqiqa 2.O'tilgan mavzuni so'rash va 8 daqiqa mustahkamlash 3.Yangi mavzu bayoni 10 daqiqa 4.Yangi mavzuni mustahkamlash 15 daqiqa 5.O'quvchilarni baholash 5 daqiqa va rag'batlantirish 6. Uyga vazifa 2 daqiqa Darsning texnoligik xaritasi Sana:yil Sinf: 8 Fan: Geometriya Mavzu:Ichki chizilgan aylana. Darsning maqsadi: o'quvchilarga 45 daqiqa davomida yangi mavzu bo'yicha bilim berish, tushuncha hosil qilish, mavzuni hayot bilan uyg'unlikda yoritib, mustaqil fikrlash qobiliyatini o'stirish. Maqsad: a) ta'limiy: o'quvchilarga Ichki chizilgan aylana mavzusidan bilim berish, tushuncha hosil qilish, ko'nikma va malakasini oshirish. b) tarbiyaviy: o'quvchilarni barkamollik sari yetaklab, milliy ruhda komil inson qilib tarbiyalash. Ularni nutq madaniyatini shakllantirish va kasbga qiziqishini oshirish. c) rivojlantiruvchi: o'quvchilarni yangi mavzu bo'yicha olgan BKM larini rivojlantirish, bilish va mustaqil fikrlash qobiliyatini, tafakkuri va iqtidorini yanada oshirish. d)TK: matematikaga oid terminlarning ma'nosini tushunib to'g'ri o'qiy oladi; so'z va gaplarni bog'lagan holda o'z fikrini aniq va ravshan ifodalay oladi; FK: mavzuga oid tushunchalari to'g'risida ma'lumot bera oladi, ularga misollarni keltira oladi; Dars turi: noan'anaviy Dars jihozi: Elektron darslik, plakat, tarqatma, darslik Darsda foydalaniladigan metodlar: Klaster, matematik bozor, guruhlarda ishlash, aqliy hujum. Darsning tarkibi: 1) Tashkiliy qism: O'quvchilar bilan salomlashish, xona ozodaligini tekshirish O'quvchilar davomatini aniqlash O'quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish Uyga vazifani tekshirish 2) O'tilgan mavzuni takrorlash: Xatoga yo'l qo'yma o'yini. 3) Yangi mavzu bayoni: Klaster metodi 4) Yangi mavzuni mustahkamlash: Matematik bozor metodi 5) O'quvchilarni baholash. 6) Uyga vazifa berish Darsning borishi: 1) Tashkiliy qism 2) O'tilgan mavzuni takrorlash: Matematik bozor metodi. Uch guruhga ajralgan o'quvchilarga topshiriqlar beriladi. Tashkiliy qism Aziz o'quvchilar bugungi darsimiz qiziqarli bo'lishi uchun sinf o'quvchilarini 3 ta guruhga bo'lib olamiz va quyudagicha nomlaymiz. Tenglama Funksiya Tengsizlik Barkamol avlod bo'lib, El - yurtga xizmat qilish. O'tmishni e'zoz aylab, Davlatni yuksaltirish. Biz buyuk yurt osmonida go'zal kamalak Barkamol avlod bo'lmoq eng ezgu tilak. Dars shiori : Dars maqsadi : l 3 2 O'tilgan mavzuni mustahkamlash Xatoga yo'l qo'yma o'yini. Tenglama Uchburchak yuzi uchun Geron formulasini ayting. Tengsizlik Funksiya Aylanaga ichki chizilgan burchak ta'rifini ayting Tashqi chizilgan aylana ta'rifini ayting Dars bosqichlari Bilim bulog'i ga sayohat Javohirlar xazinasi Sardorlar bellashuvi Ichki chizilgan aylana Har qanday uchburchakka ichki aylana chizish mumkin. Agar ко 'pburchakning hamma tomon- lari aylanaga urinsa, ko'pburchak aylanaga tashqi chizilgan deyiladi, aylana esa shu ko'pburchakka ichki chizilgan aylana deyiladi Tashqi chizilgan to'rtburchak qarama-qarshi tomonlarining yig'indilari o'zaro teng. Har qanday uchburchakka faqat bitta ichki aylana chizish mumkin. Bu aylananing markazi uchburchak bissektrisalari kesishgan nuqta ...

Joylangan
06 May 2024 | 05:41:10
Bo'lim
Matematika
Fayl formati
zip → pptx
Fayl hajmi
10.11 MB
Ko'rishlar soni
71 marta
Ko'chirishlar soni
6 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirgan san'a:
30.03.2025 | 13:15
Arxiv ichida: pptx
Joylangan
06 May 2024 [ 05:41 ]
Bo'lim
Matematika
Fayl formati
zip → pptx
Fayl hajmi
10.11 MB
Ko'rishlar soni
71 marta
Ko'chirishlar soni
6 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirish kiritilgan:
30.03.2025 [ 13:15 ]
Arxiv ichida: pptx