QOQON SHAHAR № 14 UMUMIY ORTA MAKTAB boshlang'ich ta'lim Alifbedan dars ishlanmasi MAVZU: V tovushi va V v harflari Fan: Alifbe Mavzu: V tovushi va V v harflari Darsning maqsadi: 1. Ta'limiy : a) O'quvchilarni V tovushi va uning yozuvdagi ifodasi V v harflari bilan tanishtirish; b) v tovush- harfining so'z tarkibida aniqlay olishni o'rgatish; d) Vatanim she'rini bo'g'inlab o'qishni o'rgatish. 2.Tarbiyaviy: a) o'quvchilarning vatan so'zi haqida tushunchalarini kehgaytirish; b) vatanga, ota - onaga munosib farzand bo'lish bo'lish tuyg'usini singdirish; 3.Rivojlantiruvchi: a) o'quvchilarning v harfi bilan bog'liq so'z boyligini oshirish; b) og'zaki va yozma nutqlarini rivojlantirish; d) mustaqil fikrlashlarini shakllantirish. Dars tipi: Aralash. Dars turi: Nazariy va amaliy. Dars metodi: Og'zaki, amaliy, ko'rsatmalilik. Dars jihozi: Televizor, soat, rangli qog'oz, rangli markerlar Darsning texnik vositalari: Kompyuter, multimediya . Darsning borishi 1.tashkiliy qismKirish 2.Mavzuni o'rgatish 3.O'qituvchi beradigan ma'lumot- o'quvchilarning mustaqil ishlashi 4.Mustahkamlash 5.Baholash 6.Xulosa 7.Uy vazifa I.tashkiliy qism: O'quvchilarni dars shiori bilan tanishtirish - BU MUQADDAS VATANDA AZIZDIR INSON II.Kirish : O'quvchilarning o'tilgan harflar yuzasidan bilimlarini harf kassasi bilan ishlash orqali mustahkamlash. 1-qator: J harfi ishtirokidagi so'zlar ( m: jo'ja, jiyda,jasorat) 2-qator:G harfi ishtirokidagi so'zlar ( m: g'alla, g'alaba' G'ayrat) 3-qator:Z harfi ishtirokidagi so'zlar ( m: zina, ziyrak, zog'cha) O'quvchilar kesma harf va bo'g'inlardan hosil qilgan so'zlarini o'qitish va rag'batlantirish. II. Mavzu bayoni 1. O'quvchilarga V tovushini talaffuz qildirish, havo oqimi og'izda qanday to'siqqa uchrayotganligini (tepadagi old tishlar pastki labga tegib, undosh tovush hosil bo'ganini) aniqlash. 2. Tovushning yozuvdagi ifodasi Vv harfi bilan ko'rgazmali qurol yordamida tanishtirish 3. Har bir qatorga topshiriq berish: 1-qator V harfi so'zning boshida , 2-qator so'zning o'rtasida, 3-qator so'zning oxirida kelishiga imkon qadar misollar keltiradilar ( berilgan rasmlar misollar topishga yordam beradi). vatan tovuq olov vazifa navro'z tanlov varrak televizor darrov vaqt ovqat palov vergul meva kuyov velosiped svetofor undov 4. Darslik bilan ishlash. Berilgan so'zlarni bo'g'inlab o'qitish: Va- tan Na-vo-i Vo-diy Gav-har To-vus Vo-hid To-vuq Mav-ju-da 1. Darslikda berilgan so'zlar necha bo'g'indan iboratligi va qanday ma'no anglatishini tahlil qilish. Ularni ishtirok ettirib gaplar tuzish. 2. Aqliy hujum usulidan foydalanib Vatan deganda nimani tushunasiz? savoliga javob olish, o'quvchilar fikrini umumlashtirish 3. O'qituvchi tomonidan darslikda berilgan Vatanim she'rini ifodali o'qib berish. O'quvchilar bilan birgalikda bo'g'inlab o'qish. She'r mazmunini tahlil qilish orqali buyuk ajdodlarimizdan o'rnak olgan holda vatanga, ota-onaga munosib farzand bo'lish, buning uchun albatta bilim olish lozimligini bahs-munozara orqali tushuntirish. IV. Mustahkamlash. Vatanimizni hozirgi kundagi ko'rinishini ifodalovchi slaydni namoyish etish. V. ...

Joylangan
11 Oct 2024 | 13:51:28
Bo'lim
Pedagogika
Fayl formati
zip → ppt
Fayl hajmi
1.08 MB
Ko'rishlar soni
41 marta
Ko'chirishlar soni
1 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirgan san'a:
30.03.2025 | 17:22
Arxiv ichida: ppt
Joylangan
11 Oct 2024 [ 13:51 ]
Bo'lim
Pedagogika
Fayl formati
zip → ppt
Fayl hajmi
1.08 MB
Ko'rishlar soni
41 marta
Ko'chirishlar soni
1 marta
Virus yo'q.
VirusTotal da tekshirish
O'zgartirish kiritilgan:
30.03.2025 [ 17:22 ]
Arxiv ichida: ppt