1-sinf Matematika 13, 14, 15 sonlarining tarkibi dars ishlanma

1-sinf Matematika 13, 14, 15 sonlarining tarkibi dars ishlanma

O'qituvchilarga / 1-5 Sinf Dars ishlanmalar
1-sinf Matematika 13, 14, 15 sonlarining tarkibi dars ishlanma - rasmi

Material tavsifi

Fan: Matematika Sinf:Sana: Mavzu: 13,14, 15 sonlarining tarkibi. Misol va masalalar yechishni o'rganish Texnologik xarita Darsning maqsadi.: 1) O'quvchilarning bir va ikki xonalai sonlar haqida egallagan bilimlarini boyitib borish, 13,14,15 sonlarning tarkibi haqida tushuncha berish, ikki xonali sonlarni xona birliklariga ajrata olish. 2) O'quvchilarga dars jarayonida hamjihatlik, birodarlik tuyg'ularini singdirish. 3) O'quvchilarning matematik nutq va xotirani rivojlantirish Dars turi: Aralash Dars metodlar: Suhbat, savol-javob, mustaqil ish, didaktik o'yin Dars jihozlari: Darslik, tarqatma materiallar, mavzuga doir plakatlar, AKT Darsning borishi: I.tashkiliy qism: O'quvchilarning darsga tayyorgarligini ta'minlash O'quvchilarning diqqatini darsga jalb etish. II.O'tilgan mavzuni so'rash va mustahkamlash. Uy vazifasi turli xil usullardan foydalangan holda tekshiriladi. O'tilgan mavzu ekranda berilgan Tipratikan nomli trenajyor mashqi orqali mustahkamlanadi. Bu trenajyordan foydalanish qoidalari avvalgi darslarda keltirilgan. Unga ko'ra 10 ichida qo'shish va ayirishga oid misollarni yechish kerak. Quvnoq vagonlar' o'yini o'ynatiladi. Bunda 11 dan 20 gacha bo'lgan sonlar sinf doskasiga ilinbgan bo'lib vagonlarda tartibsiz joylashtirilgan bo'ladi. O'quvchilar vagonlar ustidagi sonlarni o'zaro qoshadilar va har bir vagonni o'z o'rniga qo'yadilar. Vagonlar o'yini davom etadi. O'quvchilar navbatdagi vagonlarni ham o'z o'rniga qo'yadilar. II.Yangi mavzu bayoni: So'ng yangi mavzu o'qituvchi tomonidan e'lon qilinadi. O'qituvchi yangi mavzuni o'quvchilarga ekran orqali yoki ko'rgazmalar orqali tushuntirib beradi. O'nta birlik bitta o'nlik bo'lishi ekranda sanoq cho'plar orqali tushuntiriladi. Agar o'quvchilarning o'zlarida sanoq cho'plari bo'lsa, har biri o'zining partasida bajarib ko'rishlari mumkin. Ikkita o'nlikning hosil bo'lishi ekran orqali tushuntiriladi. Unda ikkita o'nlik va no'lta birlik borligi tushuntiriladi. Darslikadi 1-2-topshiriqlar og'zaki savol-javob orqali bajariladi. 13,14,15 sonlarining hosil qilinishi va tarkibi tushuntiriladi. 10+3=13 10+4=14 10+5=15 ...


Ochish
Joylangan
Fayl formati docx
Fayl hajmi 33.83 KB
Ko'rishlar soni 1010 marta
Ko'chirishlar soni 136 marta
O'zgartirgan san'a: 10.04.2025 | 17:20 O'zgarish: docx fayl yangilangan
Joylangan
Fayl formati docx
Fayl hajmi 33.83 KB
Ko'rishlar soni 1010 marta
Ko'chirishlar soni 136 marta
O'zgartirish kiritilgan: O'zgarish: docx fayl yangilangan
Tepaga