8-sinf Chizmachilik fanidan Oddiy geometrik yasashlar mavzusidan aylanalarni teng bo'laklarga sirkul yordamida bo'lish

8-sinf Chizmachilik fanidan Oddiy geometrik yasashlar mavzusidan aylanalarni teng bo'laklarga sirkul yordamida bo'lish

O'qituvchilarga / 6-11 Sinf Dars ishlanmalar
8-sinf Chizmachilik fanidan Oddiy geometrik yasashlar mavzusidan aylanalarni teng bo'laklarga sirkul yordamida bo'lish - rasmi

Material tavsifi

Chizmachilik fanidan 8-sinf Mavzu: Oddiy geometrik yasashlar mavzusidan aylanalarni teng bo'laklarga sirkul yordamida bo'lish Darsning jihozi: O'qituvchi uchun-sirkul,chizg'ich,uchburchakliklar,aylanalarni teng bo'lakka bo'lingan o'quv videorolik O'quvchi uchun-ish daftari,chizmachilik ish qurollari,sirkul,chizg'chlar Darsning maqsadi: Ta'limiy maqsadi: O'quvchilarga aylanalarni teng bo'lakka bo'lishni o'rgatish Tarbiyaviy maqsadi:chizma chizish ko'nikmalarini shakllantirib borish Rivojlantiruvchi maqsadi: Geometrik yasashlarni o'rgatish Darsning borishi: tashkiliy qism:-1 minut O'quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish O'tgan darsdagi mavzuni takrorlash-3 minut Bunda o'quvchilar kesma,to'g'ri chiziq,burchak haqida qisqacha savil-javob qilinadi. Yangi mavzu bayoni va darsni mustahkamlash,amaliy ish uchun 35 minut ajrataman. Darsda ikkala bosqichni teng olib boraman. Aylanalarni sirkul yordamida teng bo'laklarga bo'lish usullari o'rgatiladi.Dastlab aylana chizish uchun bir biriga perpendikulyar chiziqlar ,ya'ni o'q chizig' yasab olinadi va ixtiyoriy radiusda yalana chiziladi. Birinchi:Aylanani teng uch va oliti bo'lakka bo'lishni sinf doskasida o'quvchilarga ko'rsatib beriladi. Ikkinchi:Aylanani to'rt va sakkiz bo'lakka bo'lish o'quvchilarga ko'rsatib beriladi. Darrsimizda yangi dars bayoni,o'quvchilarning amaliy mashg'ulotini teng olib borish maqsadga muvofiq bo'ladi. Aylanalarni uch,to'rt,olti,sakkiz bo'laklarga bo'lishni doskada ko'rsatib bo'lgach o'quvchilarga ish daftarida shu to'rtta usuldan birini takrorlab bajarib kelish topshiriladi. Sinf o'quvchilaridan 6-8 nafari topshiriqni bajarib olib kelishadi.Topshiriqni bajargan o'quvchilarga rag'bat kartochkasi beriladi va amaliy ishning keyingi bosqichiga o'tiladi. Darsda vazifani bajargan 6-8 nafar o'quvchilarga A3 format qog'oz beriladi va har bir o'quvchiga 3-4 nafardan topshiriqqa unch tushinmagan o'quvchilar biriktirilib guruhlanadi. Shu tartibda 4 minut vaqt belgilanadi va aylanalarni uch,to'rt,olti,sakkiz bo'lakka bo'lishni ishlash guruhlarga topshiriladi. Guruhda oldin rag'bat kartochka olgan o'quvchi sardor bo'ladi va yonidagi o'quvchilarga amaliy yordam beradi. Ishni yakunlagan guruh sardorlariga rag'bat kartochkalar beriladi va ularga kim guruhda faol ishtirok etgan o'quvchini rag'batlantirish imkoniyati ...


Ochish
Joylangan
Fayl formati zip → docx
Fayl hajmi 103.66 KB
Ko'rishlar soni 158 marta
Ko'chirishlar soni 9 marta
O'zgartirgan san'a: 10.04.2025 | 20:19 Arxiv ichida: docx
Joylangan
Fayl formati zip → docx
Fayl hajmi 103.66 KB
Ko'rishlar soni 158 marta
Ko'chirishlar soni 9 marta
O'zgartirish kiritilgan: Arxiv ichida: docx
Tepaga