10-sinf Ona tili fanidan Undalmalar uslubiyati mavzusida dars ishlanma

10-sinf Ona tili fanidan Undalmalar uslubiyati mavzusida dars ishlanma

O'qituvchilarga / 6-11 Sinf Dars ishlanmalar
10-sinf Ona tili fanidan Undalmalar uslubiyati mavzusida dars ishlanma - rasmi

Material tavsifi

Ahmadullo Avlayevning, Namangan viloyati Yangiqo'rg'on tumanidagi 38-umumiy o'rta ta'lim maktabining ona tili va adabiyot fani o'qituvchisi Undalmalar uslubiyati Sinf: 10-sinf Mavzu: Undalmalar uslubiyati Darsning maqsadi: ta'limiy maqsad: o'quvchilarda lingvistik kompetensiya elementlarini shakllantirish, mavzu haqidagi umumiy bilimlarini kengaytirish, o'shimcha ma'lumotlarni badiiy asarlardan olingan misollar bilan tushuntirish; tarbiyaviy maqsad: o'quvchilarni insonparvarlik ruhida tarbiyalash, kommunikativ kompetensiya elementlarini shakllantirish; rivojlantiruvchi maqsad: o'quvchilar dunyoqarashini kengaytirish, og'zaki va yozma nutqni rivojlantirish. Dars turi: yangi bilim beruvchi.Dars uslubi: noan'anaviy ( guruhlar bilan ishlash,Qat'iy xulosa, Qiziqarli undalmalar, Biliming namoyon et)Dars jihozi: darslik,tilshunoslik faniga doir qo'llanma, mavzuga doir slaydlar, badiiy kitoblar,badiiy asarlar nomi yozilgan kitob shaklidagi rag'bat kartochkalari,topshiriqli tarqatmalar. Darsning borishi. tashkiliy qism: o'quvchilar bilan salomlashiladi, navbatchi axboroti eshitiladi. O'quvchilarni guruhlarga bo'linadi. 1-guruh Tilshunos,2-guruh Adabiyotshunos, 3-guruh Publitsist deb nomlanadi.Dars davomida faol qatnashadigan o'quvchi badiiy asarlar nomi yozilgan rag'bat kartochkalari bilan taqdirlanishi aytib o'tiladi. O'tilgan mavzuni so'rash va mustahkamlashda Qat'iy xulosa usulidan foydalaniladi .Bu usulda o'quvchilar o'tilgan mavzuga doir testlar bajaradilar. Mazkur usulda e'tibor o'quvchilardagi ikkilanishlar, qat'iy fikrga kelaolmaslik kabi holatlarni bartaraf qilishga qaratilgan bo'lib , o'quvchilarni o'z fikrini dadil ayta olishga, buning uchun esa yetarli va mustahkam bilimga ega bo'lishga yo'naltiriladi. O'quvchilarda ikkilanishni yo'qotib, qat'iy xulosa qilish ko'nikmalari shakllantiriladi. O'quvchilar uchun o'tilgan mavzuga doir quyidagi testlar slaydlar orqali ko'rsatiladi: da fikr kuchli his-hayajon , emotsionallik bilan , ta'kidli va ta'sirchan tarzda beriladi. Nuqtalar o'rniga kerakli so'zni qo'ying. A) Gapning ifoda maqsadiga ko'ra turlarida. B) Ritorik so'roq gaplarda. C) His-hayajon gaplarda. D) Nutq uslublarining barchasida. 2. Ritorik so'roq gaplar, asosan, qaysi uslublarda qo'llanadi? A) Badiiy va rasmiy uslublarda. B) ...


Ochish
Joylangan
Fayl formati zip → docx
Fayl hajmi 308.6 KB
Ko'rishlar soni 174 marta
Ko'chirishlar soni 17 marta
O'zgartirgan san'a: 10.04.2025 | 20:04 Arxiv ichida: docx
Joylangan
Fayl formati zip → docx
Fayl hajmi 308.6 KB
Ko'rishlar soni 174 marta
Ko'chirishlar soni 17 marta
O'zgartirish kiritilgan: Arxiv ichida: docx
Tepaga