6-sinf Adabiyot fanidan Alisher Navoiy hayoti va ijodi dars ishlanma va taqdimot

6-sinf Adabiyot fanidan Alisher Navoiy hayoti va ijodi dars ishlanma va taqdimot

O'qituvchilarga / 6-11 Sinf Dars ishlanmalar
6-sinf Adabiyot fanidan Alisher Navoiy hayoti va ijodi dars ishlanma va taqdimot - rasmi

Material tavsifi

Sinf 6 Fan Adabiyot Mavzu: Alisher Navoiy hayoti va ijodi Darsning maqsadi: Ta'limiy maqsad:O'quvchilarga adabiyotning mazmun-mohiyati xususida umumiy ma'lumot berish, o'quvchilarning Alisher Navoiy hayoti va ijod yo'liga oid bilimlarini kengaytirish, yangi ma'lumotlar bilan tanishtirish. Tarbiyaviy maqsad:Navoiyning o'zbek millati uchun qilgan xizmatlarini ta'kidlagan holda o'quvchilarga milliy iftixor tuyg'usini shakllantirish, ularning kitobga bo'lgan e'tibori va qiziqishini kuchaytirish. Rivojlantiruvchi maqsad: Adib ijodi orqali o'quvchilar dunyoqarashini rivojlantirish. Darsning metodi: Interfaol, guruhlararo musobaqa. Darsning usuli: Aqliy hujum, klaster, BBmetodi, Xotira, Zinama-zina, Oq terakmi ko'k terak o'yini asosida savol javob. Darsning jihozi: Navoiy haqidagi asarlar va Navoiy asarlari to'plami, rasmli ko'rgazmalar, slaydlar, testlar, krossvord, tarqatmali materiallar, o'quvchilar bilimini ballash uchun turli xil rangdagi gullar. Darsning shiori: Odami ersang, demagil odami, Onikim yo'q, xalq g'amidin g'ami. Dars taqsimoti: tashkiliy qism 5 daqiqa O'tilgan mavzuni so'rash 10 daqiqa Yangi mavzu bayoni 10 daqiqa Yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa O'quvchilarning bilimini ballash 5 daqiqa Uyga vazifa berish 5 daqiqa Darsning borishi: I. tashkiliy qism: 1. Salomlashish. -Assalomu alaykum, dono o'quvchilarim! -Valaykum assalom, aziz ustoz, muallim! Bizlar shaymiz saboqqa, hamda bilim olmoqqa, Jon-u dildantinglaymiz, o'zingizberingta'lim 2.O'zbekistonRespublikasiDavlatMadhiyasinikuylash: -Assalomona yurt tog'laro'lkasi, Ta'rif, tavsifingniyo'qnihoyasi, Sengabag'ishlanurmuqaddasqo'shiq- Bu o'zbekeliningo'zmadhiyasi! 3.Adabiyotgakirish: -Barakalladonolarim, aqlirasozukkolarim Adabiyot so'zi nima, tili shirin burrolarim? -Adabiyotshe'r, dostonemas, Roman emas, hikoyaemas. Adabiyotrutubataro, Hayratbilanyutilgannafas -Adabiyotnasokinohang, Na baqiriq, naqayg'uli un, Adabiyotonaxalquchun, Vatanuchun, sevgiuchunjang. -Adabiyotchetititilgan Qo'lyozmamas, qo'yilsaasrab. Adabiyotdorgatortilgan Shoir-BoborahimMashrab! -Demak, adabiyotbu: A-llomalaribrati, D-onolarninghikmati, A-lisher Xamsasi-yu, B-oburshohshe'riyati. I-jodkormahsuli-yu, Y-ozuvchilarromani, O-doblilarmakoni-yu, T-alantsizlararmoni. Shundanso'ngbugungidarsqoidalaribilano'quvchilarnitanishtiriladi. Darsqoidalari: 1. O'zarohurmat2. Erkin fikrlash 3. Do'stonamunosabat4. O'zgalar fikrini hurmat qilish 5. Ahiljamoagaaylanish6. Vaqtga amal qilish 1. Sinfo'quvchilarini guruhlarga bo'lish: Unda o'quvchilarni uch guruhlargabo'lamiz. 1. ...


Ochish
Joylangan
Fayl formati zip → pptx, docx
Fayl hajmi 9.18 MB
Ko'rishlar soni 455 marta
Ko'chirishlar soni 145 marta
O'zgartirgan san'a: 10.04.2025 | 20:08 Arxiv ichida: pptx, docx
Joylangan
Fayl formati zip → pptx, docx
Fayl hajmi 9.18 MB
Ko'rishlar soni 455 marta
Ko'chirishlar soni 145 marta
O'zgartirish kiritilgan: Arxiv ichida: pptx, docx
Tepaga